Committees and their members

Finance & General Purposes Committee

The Committee is made up of the Master, Deputy Master, Senior and Junior Wardens, all by virtue of Office, one Past Master (can be Emeritus) nominated by the other Past Masters in rotation over a three-year period, three Court Assistants, in rotation over a three-year period, three Liverymen in rotation over a three-year period, and an Honorary Treasurer.

The Committee meets four times each year.

Master  John (Jack) Broadley
Deputy Master  Philip Morrish
Senior Warden  Darren Marston
Junior Warden  Barrie Torbett
Past Master Robert Burtinshaw
Court Assistant Chris Broadley
Court Assistant Gary Fage
Court Assistant Vacant
Liveryman Sean Canty
Liveryman Michael Stubbs
Liveryman Robert Sutherland
Clerk Past Master Maureen Marden
Honorary Treasurer Court Assistant Kevin Lapwood

Membership & Communications Committee

This Committee reports to the Court with recommendations relating to membership and communications and meets as proposed by the Chairman. The Committee is made up of a Court Assistant, in rotation over a three-year period and three Liverymen in rotation over a three-year period.

Chairman (Court Assistant) Ashley Hoadley
Senior Warden  Darren Marston
Court Assistant Ceris Burns
Court Assistant James Metzger
Liveryman Sean Canty
Liveryman Philip Smith
Liveryman Jamie Wright
Liveryman Elijah Howell
Clerk Maureen Marden

Education Committee (Including Register of Chartered Practitioners)

The Education Committee reports to the Court and meets as proposed by the Chairman. The Education Committee is responsible for representing the Company at:

  • Livery Companies Apprenticeship Scheme Limited
  • The Court of the City University
  • Northampton University, John Butler WCEC Endowment
  • City & Guilds of London Institute
  • Construction Liveries Group
  • Livery Schools Link
  • Livery Companies Skills Council
Chairman (Junior Warden) Barrie Torbett
Past Master Emeritus Stephen Wright
Court Assistant Bob Vincent
Court Assistant Kevin Lapwood
Court Assistant John Shonfeld
Liveryman Benjamin Douglas – Jones
Liveryman Lorraine Larman
Court Assistant Lynn Webster
Freeman Barbara Ellul
Clerk Maureen Marden

The Committee will co-opt Mary Schramm and Keith Lawrey as external advisors as necessary.